STOP

Wirusom, Chorobom i przeziębieniom – MÓWIMY NIE!

Dbanie o odporność jest niezwykle istotne w każdym okresie życia człowieka. Nie bez przyczyny jednak to właśnie jesienią kładzie się szczególny nacisk na to, aby podjąć szczególne kroki mające na celu ochronę naszego zdrowia przed licznymi chorobami, które mogą nam zagrażać. Zwłaszcza w czasach większego zagrożenia i ryzyka, że złapiemy niebezpiecznego wirusa, pojawić się może strach. Jest on jednak przeszkodą w dbaniu o zdrowy organizm i ciało.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że zdrowie jest podstawą naszego funkcjonowania. Bez zadbania o stan naszego organizmu nie uzyskamy pełniejszej kontroli nad tym, co się z nim dzieje. Właśnie dlatego tak dobrze jest oderwać się czasem od pracy i biznesu, a zamiast tego zadbać o swoje zdrowie. Jeśli zaniedbamy stan naszego organizmu, szybko się przekonamy, że nie jesteśmy w stanie skupić się na prowadzonym biznesie, na dbaniu o rodzinę i najbliższych. Każdy lekarz potwierdzi, że podstawowym krokiem jest zatrzymanie się w pędzącym życiu i daniem sobie czasu na odpoczynek oraz wzmocnienie. Dzięki temu będziemy w stanie przez długie lata cieszyć się zdrowiem i siłą potrzebną do prowadzenia dobrego biznesu.

Bardzo duża liczba osób lekceważy konieczność przeprowadzania badań kontrolnych. Często te same osoby będą się wzdrygać na samą myśl o tym, że nie zrobiły badań technicznych swojego samochodu. Tak jak sprawny samochód pomaga nam realizować m.in. zadania w pracy, tak przede wszystkim jego dobry stan może zagwarantować nam uniknięcie wypadku i narażenie zdrowia lub życia. Tym bardziej istotnym wydaje się podejmowanie wszelkich niezbędnych kroków do tego, aby zadbać o swoje zdrowie. Dzięki badaniom kontrolnym (raz w roku, niektóre jednak warto robić częściej) można zagwarantować sobie dłuższe życie, a w razie potrzeby podjęcie skutecznego leczenia, zanim będzie za późno. Badania kontrolne nieraz próbujemy zastępować własnoręczną suplementacją, sięganiem po „markowe” leki i suplementy, które pozornie zachwycają wyglądem i opisywanym działaniem. Faktycznie jednak nie będą one stanowiły rozwiązania problemów zdrowotnych.

W sieci z pewnością znajdziemy informacje typu: „Bieganie to najlepszy sposób na zdrowie” albo „jazda rowerem pomoże na wszystko”, albo… Prawda jest jednak o wiele prostsza. Nie trzeba decydować się na jeden, określony sport, który ktoś określił jako najlepszy. Kluczowe jest uprawianie jakiegokolwiek sportu. Grunt, aby wybrać taki sport, który lubimy, który nam odpowiada np. spacery. Jeśli mamy problem ze spacerami, powinniśmy po prostu parkować z dala od miejsca pracy, aby choć część tego dystansu pokonać piechotą. Nawet te kilkunastominutowe spacery sprawią, że wpłynie to na poprawę naszego zdrowia i kondycji.

Pytanie jednak brzmi: ile kroków powinniśmy zrobić? Wiele osób mówi o 10000 kroków dziennie, ale wskazanym minimum jest 8000 kroków dziennie. Aby sprawdzić, czy faktycznie je wykonujemy, najlepiej jest kupić krokomierz. Jeśli chcemy wziąć się za swoją sylwetkę, w tym mięśnie, nie musimy w tym celu udawać się do siłowni. Najwięcej na czasie zaoszczędzimy, jeśli kupimy sobie gumy oporowe lub hantle, które idealnie nadają się np. do ćwiczeń w domu. Tam możemy wykorzystać okazję i odpocząć oraz jednocześnie zadbać o kondycję naszego ciała.

Przede wszystkim jego dobry stan może zagwarantować nam uniknięcie wypadku i narażenie zdrowia lub życia. Tym bardziej istotnym wydaje się podejmowanie wszelkich niezbędnych kroków do tego, aby zadbać o swoje zdrowie. Dzięki badaniom kontrolnym (raz w roku, niektóre jednak warto robić częściej) można zagwarantować sobie dłuższe życie, a w razie potrzeby podjęcie skutecznego leczenia, zanim będzie za późno. Badania kontrolne nieraz próbujemy zastępować własnoręczną suplementacją, sięganiem po „markowe” leki i suplementy, które pozornie zachwycają wyglądem i opisywanym działaniem. Faktycznie jednak nie będą one stanowiły rozwiązania problemów zdrowotnych.

Zabiegany tryb życia sprawia, że nieraz nie jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy doszło do zmiany w kształcie naszego ciała. Przy takiej formie funkcjonowania zwykle pochłaniamy więcej pokarmów, które na domiar złego nie są dla nas zbyt zdrowe. Wiele chorób swój początek bierze w tym, że nie upilnowaliśmy wagi swojego ciała i nagle okazało się, iż mamy nadwagę, a nawet otyłość. Ta ostatnia wiąże się z rozlicznymi dolegliwościami m.in. układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami stawów i układu ruchowego, zaburzeniami gospodarki oraz niewydolnością oddechową. Rocznie około 4 mln osób pada ofiarą otyłości, która nie tylko osłabia nas fizycznie, ale i psychicznie np. poprzez obniżenie naszej samooceny. Jak jednak sprawdzić, czy ważymy tyle, ile należy? Najprostszym sposobem jest obliczenie swojego wskaźnikami BMI. Metoda ta działa oczywiście u osób dorosłych, które nie mają dużej masy mięśniowej. Jak w prosty sposób obliczyć swoje BMI? Wystarczy wziąć swoją wagę w KG i podzielić ją przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Dzięki temu otrzymamy wartość, którą musimy przyporządkować do odpowiedniego przedziału. BMI od 18,5 do 24,99 oznacza wagę prawidłową. Powyżej tego do 29,99 mamy nadwagę, a jeszcze wyższe wartości oznaczają kolejne stopnie otyłości. Np. osoba ważąca 100 kg i mająca 1,9 m wzrostu, ma wskaźnik BMI 27,7. Oznacza to u niej nadwagę i jest wskazaniem do podjęcia kroków na obniżenie masy ciała.

W przypadku nadwagi lub otyłości warto skorzystać z kalkulatora PPM. Informacje które uzyskasz będą podstawą do trzymania odpowiedniej kaloryczności w diecie dzięki czemu odpowiednio dobierzesz jedzenie w ciągu dnia.

Spożywanie mniej przetworzonych produktów żywnościowych ma swoje ogromne zalety. Mowa tu przede wszystkim o warzywach i owocach, spożywanych zwłaszcza w ich surowej formie. Warto jest sięgnąć m.in. po jagody, które mają w swoim składzie m.in. dużo witamin i wolnych rodników, co pozwoli na niwelowanie ryzyka powstawania stanów zapalanych. Dzięki wprowadzeniu warzyw i owoców do codziennych posiłków zaobserwujemy u siebie lepsze samopoczucie, zaczniemy nawet lepiej spać i myśleć, co zresztą pomoże nam lepiej działać w prowadzonym przez nas biznesie czy po prostu funkcjonować na co dzień. Dobrym wyborem będzie również sięgnięcie po kwasy tłuszczowe omega-3, które dobrze odżywiać będą nasz mózg. Wśród polecanych produktów jest również imbir, dzięki któremu znacząco również obniżymy ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

Z kolei produkty przetworzone mogą sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych np. w przypadku posiłków zawierających duże ilości konserwantów. Podobnie jest ze spożywaniem produktów na olejach trans i tych, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. Oczywiście, nie trzeba w pełni rezygnować z tych składników, które tak bardzo lubimy, ale warto przynajmniej część z nich zamienić na produkty mniej przetworzone: warzywa i owoce, których wprowadzenie do codziennej diety zaowocuje polepszeniem naszego zdrowia.

Jednym z największych problemów, które dotykają nas każdego dnia, jest nieustanny stres. Choć nie jest możliwe trwałe i pełne jego wyeliminowanie, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można ograniczyć jego występowanie. Możliwe to będzie dzięki ograniczeniu kortyzolu, hormonu stresu. Duży poziom kortyzolu oznacza trudności w odchudzaniu się, a przy trwałym występowaniu za dużej ilości tego hormonu, zauważymy pojawienie się otyłości np. w postaci charakterystycznego brzucha u mężczyzn oraz odkładania się tłuszczu na biodrach u kobiet. Choć kortyzol do treningu może być przydatny (w krótkotrwałym okresie), przewlekły nadmiar tego hormonu jest jednym z największych problemów świata cywilizowanego.

Jak ograniczyć stres? Podstawą jest prawidłowy sen. Dalej należy pamiętać o tym, że jeśli trenujemy, powinniśmy uważać na długość i częstotliwość treningów. Choć trenowanie jest wskazane i dobre, przy długich, codziennych ćwiczeniach możemy doprowadzić do nagromadzenia się w organizmie kortyzolu. Osoby na diecie powinny uważać też na to, żeby nie doprowadzić do zbyt dużej redukcji kalorii. Stres też może mieć swoje źródło w nadużywaniu naszej ulubionej używki, kawy. Kofeina zawarta w kawie będzie nas pobudzać, ale jednocześnie może przyczyniać się (w nadmiernej ilości) do kumulowania się kortyzolu.

Prawidłowa higiena snu jest podstawą prowadzenia zdrowego trybu życia, uniknięcia otyłości, gromadzenia się nadmiaru stresu, a co za tym idzie, uniknięcia wielu niebezpiecznych chorób. Warto przed snem uniknąć wystawiania na „niebieskie” światło np. z ekranu telefonu lub laptopa, gdyż blokować to będzie wydzielanie przez organizm melatoniny.

Kiedy już zadbamy o powyższe elementy, będziemy się wysypiać, jeść zdrowo i zapewniać sobie prawidłowy ruch, wtedy możemy sięgnąć po suplementy, które pomogą nam zadbać o zdrowie. Oto kilka z nich:

Melatonina

Suplement ten szczególnie przyda się nam, kiedy chcemy zadbać o lepszy sen. Ten naturalnie produkowany przez szyszynkę hormon warto stosować w celu ułatwienia zasypiania i zmniejszenia ryzyka wybudzenia się w nocy. Wystarczy stosować od 1 do 3 mg na 30 minut przed snem. Co więcej, melatonina jest całkowicie bezpieczna.

Ashwagandha

Jeśli mamy duże problemy ze stresem, a stosujemy się do wskazań zawartych wyżej, warto również sięgnąć po suplement, który pomoże nam walczyć ze stresem. Ashwagandha należy do grona adaptogenów, które pomagają skutecznie obniżyć poziom kortyzolu. Warto sięgnąć po taką ashwagandhę, która ma standaryzację na witanoidy.

Witamina D3

Suplement ten szczególnie przyda się nam, kiedy chcemy zadbać o lepszy sen. Ten naturalnie produkowany przez szyszynkę hormon warto stosować w celu ułatwienia zasypiania i zmniejszenia ryzyka wybudzenia się w nocy. Wystarczy stosować od 1 do 3 mg na 30 minut przed snem. Co więcej, melatonina jest całkowicie bezpieczna.

Omega 3

Suplement ten szczególnie przyda się nam, kiedy chcemy zadbać o lepszy sen. Ten naturalnie produkowany przez szyszynkę hormon warto stosować w celu ułatwienia zasypiania i zmniejszenia ryzyka wybudzenia się w nocy. Wystarczy stosować od 1 do 3 mg na 30 minut przed snem. Co więcej, melatonina jest całkowicie bezpieczna.

Choć na długość naszego życia w głównej mierze wpływają nasze geny, istotne jest również to jak dbamy o zdrowie. Przy prowadzeniu nieprawidłowego trybu życia i narażaniu się na różne choroby cywilizacyjne, możemy przyczynić się do skrócenia naszego życia! Aby temu zaradzić i wzmocnić ciało przed infekcjami, powinniśmy zadbać o wspomniane w tym artykule elementy. Kluczem jest wyrobienie w sobie zdrowych nawyków: prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia, sięgania po zdrowsze, niskoprzetworzone jedzenie. Istotne jest zadbanie o spokojne życie: ograniczenie stresu oraz danie organizmowi czasu na wypoczynek. Osoby z nadwagą i otyłością koniecznie powinny też zrzucić nadmiarowe kilogramy. Dobrze będzie również zrezygnować z używek, które często funkcjonują w naszym życiu.

Comments are closed.