man-2021062_1280

Efekt JOJO – Wróg Osób Odchudzających Się

Zdecydowana większość osób odchudzających się szybko wraca do swojej starej wagi.
Przyczyn dla tego zjawiska może być wiele. Czym jest zatem efekt jojo i dlaczego przytrafia
się on właśnie nam?

ZYSKAJ FORMĘ

Efekt Jojo - PRZYCZYNY

To zjawisko cyklicznego chudnięcia i przybierania na wadze jest znane większości odchudzających się osób – zwłaszcza tym, którzy starają się osiągnąć to bardziej drastycznymi metodami. Najbardziej podstawową przyczyną efektu jojo jest zbyt restrykcyjna dieta. Całkowite odmawianie sobie jakichś przyjemności (np. słodyczy, czekolady) zazwyczaj kończy się tym, że po zakończonej redukcji, ludzie od razu sięgają właśnie po to, z czego zrezygnowali i pochłaniają to w ogromnych ilościach. Intensywna dieta, drastycznie redukująca ilość i jakość jedzenia, nie jest możliwa do długiego utrzymania. Również zbyt duża redukcja tkanki tłuszczowej (np. do 6-10%) może być niezdrowa dla organizmu, a ten przez to będzie zachęcało nas do zwiększenia ilości jedzenia. Kolejnym błędem jest myślenie, że po skończonej diecie można będzie bezproblemowo wrócić do tego, co jadło się przed rozpoczęciem odchudzania. Powrót do starych nawyków żywieniowych jest najszybszą drogą prowadzącą do zaprzepaszczenia efektów podjętej diety.
ZYSKAJ FORMĘ
Daniel Tomasik

Jak Uniknąć Efektu Jojo?

W trakcie redukcji masy ciała najlepiej jest wliczać sobie małe przyjemności tak, aby cały proces pozbywania się kilogramów był maksymalnie znośny i nie kojarzył się z restrykcjami i odmawianiem sobie. Wliczając małe ilości np. czekolady do codziennej diety, prędzej zaczniemy postrzegać dietę nie jako pełną wyrzeczeń katorgę, lecz jako coś, co może być przyjemne, a wciąż przynosi zamierzone rezultaty. Należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty przyniesie spokojna redukcja i wprowadzanie mniejszych deficytów dostarczanych kalorii. Zdrowa redukcja nie powinna powodować wygłodzenia organizmu oraz braków pokarmowych. Wolniejsze, bardziej umiarkowane zrzucanie wagi może uchronić nas przed powrotem do starej wagi. Czas redukcji jest najlepszym czasem na to, aby wprowadzić nowe nawyki żywieniowe. Ten okres należy traktować jako pomost pomiędzy starym a nowym stylem odżywiania się. Należy pamiętać o tym, że dieta jedynie pozwala schudnąć – utrzymanie efektu umożliwia wyrobienie nawyku. Jednym z takich nawyków jest zadbanie o regularny ruch.
ZYSKAJ FORMĘ

Zdrowe Nawyki Żywieniowe

Kluczem do długotrwałego utrzymania swojej wagi i uniknięcia efektu jojo jest wykształcenie u siebie zdrowych nawyków żywieniowych. Będąc już w trakcie odchudzania się warto zadbać o wprowadzenie do codziennych posiłków warzyw i owoców. Ważne jest też dbanie o dobre nawodnienie organizmu. Na tym etapie warto też rozeznać się, jakie posiłki są bardziej wartościowe, a jakie mniej. Choć okres pierwszych dni lub tygodni po „zakończonej” diecie będzie najtrudniejszy, to utrzymanie sposobu odżywiania się w formie nawyku zaprocentuje utrzymaniem stałej, niższej wagi i pozwoli nam uniknąć efektu jojo.

Comments are closed.