Korekcja nosa – w jakich celach?
Nos, jako centralny element twarzy ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu i w dużej mierze decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Z tego powodu często staje się źródłem kompleksów. Niezależnie od tego, czy jest zbyt duży, nierówny czy o nieodpowiednim kształcie może znacznie wpłynąć na samoocenę jego posiadacza. 12Nierzadko też dochodzi do wypadków i urazów, które mogą spowodować nie tylko zniekształcenie, ale też trudności z oddychaniem. Korekcję nosa, czyli rynoplastykę, wykonuje się zatem w celach estetycznych oraz medycznych.
Przed zabiegiem
Rynoplastykę wykonuje się osobom, których wzrost i rozwój już się zakończył, a nos uzyskał swój ostateczny kształt. Następuje to między 16 a 18 rokiem życia. Ważne jest, aby pacjent miał realne oczekiwania względem rezultatów zabiegu. Należy poinformować lekarza o wszystkich swoich obawach oraz przebytych chorobach i przyjmowanych lekach.
Przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne zalecone przez lekarza. Na 3 tygodnie przed operacją konieczne jest odstawienie papierosów, a na tydzień przed zabiegiem, również aspiryny oraz innych leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Na czym polega operacja?
Operacja najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Podczas zabiegu korzysta się z jednej z dwóch metod: metody otwartej lub zamkniętej. Różnią się one przede wszystkim rodzajem i umiejscowieniem cięć. Technika zamknięta jest mniej inwazyjna i pozostawia niewidoczne blizny, jednak technik otwarta pozwala na dokładniejsze modelowanie nosa.
Aby nadać odpowiedni kształt wykonywane są nacięcia, które umożliwiają formowanie nosa – usunięcie garbku czy modelowanie chrząstek. Korekcji ulega również przegroda nosowa. Zabieg trwa zazwyczaj około 90 minut. Po operacji zakładany jest opatrunek w celu unieruchomienia nosa, który pacjent nosi 5-7 dni, a w przypadku zabiegu pourazowego – około 12 dni.
Metody niechirurgiczne
Rynoplastyka, jak każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań, dlatego nie każdy jest gotowy się jej poddać. Czasem również stan zdrowia nie pozwala na podjęcie takiej decyzji.
Zabiegi medycyny estetycznej nie są w stanie zastąpić operacyjnej korekty nosa, jednak można dzięki nim osiągnąć nieco zbliżony efekt. Modelowanie nosa jest możliwe dzięki wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w ludzkim ciele, dlatego ryzyko powikłań i alergii jest bardzo niskie. W tym celu wykorzystuje się również hydroksyapatyt wapnia. Dzięki wypełniaczom rezultat jest natychmiastowy a czas rekonwalescencji nie jest potrzebny.